Co warto zobaczyć w okolicy Jeziora Rożnowskiego?

Co warto zobaczyć w okolicy Jeziora Rożnowskiego?

Pogórze Rożnowskie co roku przyciąga turystów spragnionych spokoju, pięknych widoków i niezapomnianych wrażeń. Największą atrakcją regionu bez wątpienia jest Jezioro Rożnowskie. Plaża, na której można oddać się lenistwu oraz wody jeziora, idealne zarówno do podziwiania, jak i uprawiania sportów wodnych sprawiają, że to wymarzone miejsce na letni urlop. Jezioro Rożnowskie jest niezaprzeczalnie piękne, jednak wybierając hotel w jego pobliżu, warto poznać też okolicę. A naprawdę jest co oglądać i zwiedzać! Oto polecane przez nas atrakcje turystyczne w okolicy takich miejscowości jak Rożnów czy Gródek nad Dunajcem. 

Zamek Zawiszy Czarnego i Beluard – Rożnów

Ten średniowieczny zamek został wybudowany na stromym wzgórzu nad Dunajcem w XIV w. Losy Zawiszy Czarnego splotły się z nim w 1425. Słynny rycerz miał go we władaniu do swojej śmierci trzy lata później. Wtedy pieczę nad nim przejęła wdowa, następnie zaś synowie. Później budowla trafiła w ręce rodu Tarnowskich i Ostrogskich. Zamek górny, nazwany tak dla rozróżnienia z drugim, dolnym, o którym napiszemy za chwilę, stopniowo popadał w ruinę, tak że obecnie widoczne są jedynie fragmenty murów. Wróćmy jednak do zamku dolnego. Jeden z właścicieli twierdzy Zawiszy, hetman Jan Tarnowski, w XVI w. rozpoczął budowę nowoczesnej jak na tamte czasy fortecy, beluardu zwanego później właśnie zamkiem dolnym. Dzieło hetmana przerwała jego śmierć i nie zostało ono ukończone. W późniejszych latach mieściły się tam m.in. spichlerz zbożowy, gorzelnia i dworskie magazyny.

Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta – Tropie

Należący do zabytków sztuki romańskiej kościół pod patronatem pustelników Świerada i Benedykta powstał w XI w. W XIII w. został podpalony przez Tatarów podczas najazdu, a następnie odbudowany. Na uwagę zasługuje też otoczenie świątyni. Mowa tu o pustelni św. Świerada,  gdzie obecnie stoi poświęcona mu kaplica, do której prowadzi kamienista droga. Nieopodal jest także źródełko św. Świerada, gdzie również warto skierować kroki.

Małpia Wyspa – Gródek nad Dunajcem

Niezwykle malowniczym elementem rożnowskiego krajobrazu jest otoczona wodami Jeziora Rożnowskiego Wyspa Grodzisko, bardziej znana pod nazwą Małpia Wyspa. Przed wiekami nie była ona zresztą wyspą, a wzgórzem. Wyspą stała się po zalaniu terenów przy budowie zapory. Obecnie na jej terenie znajduje się rezerwat ptaków. Wejście jest tam zabronione, ale podziwiać można ją z Gródka nad Dunajcem. Szczególnie dobrym widokiem na nią mogą cieszyć się goście hotelu przy jeziorze Lemon Resort Spa, o którym więcej napiszemy w dalszej części artykułu.

Most Stacha – Znamirowice

Będąc w okolicy Jeziora Rożnowskiego, warto odwiedzić Znamirowice i zobaczyć słynny Most Stacha. Nie bez przyczyny zwany jest on inaczej Mostem Mocarza, to bowiem największy kamienny most zbudowany bez wykorzystania ciężkiego sprzętu rękami jednego tylko człowieka. Gospodarz Jan Stach wybudował go w latach 1968-71, by mieć dojazd do swojego gospodarstwa, do którego po zalaniu drogi, miał dostęp jedynie jeżdżąc przez pole sąsiada. Ten po kłótni zabronił mu tego, Stach wybudował więc najpierw drogę, a potem most, który, wraz z towarzyszącą mu historią, został po dziś dzień.

Jezioro Rożnowskie noclegi

Najważniejszym ośrodkiem turystycznym Pogórza Rożnowskiego jest Gródek nad Dunajcem. To właśnie tę lokalizację wybierają turyści chcący korzystać z atrakcji, które daje Jezioro Rożnowskie i takie miejscowości, jak np. Rożnów. Noclegi w Gródku to doskonałe rozwiązanie, dające możliwość czerpania w pełni z pobytu w tym niezwykle malowniczym regionie. W którym miejscu warto się zatrzymać? Godny polecenia jest luksusowy hotel nad jeziorem Lemon Resort Spa. Goście, w tym znani aktorzy, prezenterzy czy dziennikarze, doceniają go za piękne położenie, ekskluzywny charakter i najwyższą jakość usług.

Więcej informacji na temat samego hotelu, jak i atrakcji dostępnych zarówno na jego terenie, jak i w okolicy, znajduje się pod adresem https://www.lemonresort.pl/atrakcje/region

 


Artykuł partnera