Kiedy warto jechać na wakacje do Wietnamu?

Kiedy warto jechać na wakacje do Wietnamu?

Wietnam to wciąż dość nieoczywisty, jednak na pewno niezwykle ciekawy wybór wakacyjnego kierunku. Kraj ten zaskakuje zachwycającymi widokami, interesującą kulturą i pięknymi atrakcjami. Jest przy tym zróżnicowany, również pod względem klimatu. Zastanawiając się, kiedy najlepiej wybrać się do Wietnamu, warto więc wziąć pod uwagę to, jaką część kraju się odwiedza. 

Zróżnicowany klimat Wietnamu

Wietnam położony jest w Azji Południowo-Wschodniej, na wschodzie Półwyspu Indochińskiego. Każdego roku kraj ten odwiedzają miliony turystów. Można tam polecieć również z Polski – tanich lotów warto poszukać pod adresem https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Wietnam-VN/.

Trzeba przy tym pamiętać, że Wietnam leży w różnych strefach klimatycznych. Jest to związane z tym, że kraj ma dużą rozpiętość względem południka. O ile w jego północnej części można mówić o klimacie zwrotnikowym wilgotnym, o tyle na południu mamy do czynienia z klimatem równikowym wilgotnym. W każdej części kraju da się jednak wyróżnić okresy, w których dominują opady deszczu połączone z dużą wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą, a także występującymi monsunami. Wówczas lepiej zrezygnować z wycieczki. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda sytuacja w poszczególnych częściach Wietnamu.

Kiedy na wakacje do Wietnamu Północnego?

Na północy Wietnamu można wyróżnić cztery pory roku. Dobrym czasem na wycieczkę na pewno będzie wiosna, czyli miesiące od marca do maja. Warto jednak pamiętać, że już w maju trzeba liczyć się z upałami przekraczającymi 30℃. Pogoda wciąż jednak nie jest tak bardzo uciążliwa. Drugim idealnym momentem na odwiedzenie Wietnamu Północnego jest jesień, między wrześniem a połową grudnia. Temperatury wahają się wówczas w granicach 20-28℃. Choć czasem mogą zdarzyć się wówczas deszcze, nie są one regularne.

Zdecydowanie odradza się z kolei lato na północy Wietnamu – jest tam bardzo gorąco, wilgotno i deszczowo (występują gwałtowne ulewy i tajfuny). Zima w tej części świata to też niekoniecznie dobry pomysł – ze względu na wysoką wilgotność powietrza i niższe temperatury jest tam wówczas dość nieprzyjemnie.

Pogoda w Wietnamie Południowym

Na południu Wietnamu można liczyć na iście tropikalną pogodę. Wyróżnia się więc porę deszczową i suchą. Najlepiej jechać tam w okresie od listopada do maja. Temperatury są wówczas wysokie (najwyższe między marcem a majem – około 35℃). Można też liczyć na wiele słońca. Opady deszczu nie zdarzają się często – czasami mogą wystąpić w listopadzie i grudniu. Wtedy jest też najchłodniej. Nawet najniższe temperatury w grudniu wynoszą jednak około 23℃.

W miesiącach od maja do października panuje pora deszczowa. Oznacza to krótkie, jednak silne i gwałtowne ulewy. Lepiej wówczas nie decydować się na podróż.

Wietnam Centralny – najlepsze miesiące na wyjazd

Centrum Wietnamu można podzielić na dwa tereny: między Thanh Hóa a Hue oraz Da Nang a Phú Yên. W tym pierwszym przypadku najlepiej wybrać się na wakacje między kwietniem a sierpniem – temperatury są przyjemne (średnio 25℃; w niektórych miejscach, np. w okolicy Hue, przekraczają jednak czasem 35℃). Do tej części Wietnamu Centralnego nie należy jechać między sierpniem a styczniem ze względu na silne ulewy.

Z kolei na tereny między Da Nang a Phú Yên warto pojechać między styczniem a sierpniem. Pora sucha trwa tam bowiem bardzo długo. Można również wtedy liczyć na wysokie temperatury. Z kolei między wrześniem a grudniem lepiej zrezygnować z wycieczki.

 


Artykuł partnera