Ośrodki narciarskie w północnej i środkowej Polsce

Ośrodki narciarskie w północnej i środkowej Polsce

Gdy spadnie pierwszy śnieg, a zwłaszcza podczas ferii zimowych tysiące Polaków zmierza tłumnie na południe Polski, aby móc w końcu trochę poszaleć na stokach i cieszyć się zimową aurą.

 

Jest to oczywiście w pełni zrozumiała decyzja. W górach mamy największą gwarancję odpowiedniej pogody oraz posiadamy bogaty wybór ośrodków narciarskich. Każdy znajdzie coś dla siebie od początkujących po doświadczonych narciarzy. Działają szkoły narciarskie, a hotele oferują mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na taki wyjazd. Czy w takim razie trzeba całkowicie zrezygnować z zimowych przyjemności? 

Otóż nie! W środkowej i północnej Polsce znajdziemy również liczne stoki narciarskie, do których dostaniemy się znacznie szybciej, a może nawet tego samego dnia będziemy mogli wrócić do domu bez wielogodzinnej jazdy samochodem. Wiekszość z nich posiada kamery online, za pomocą których możemy sprawdzić warunki panujące na stokach.

 

Stacje narciarskie kamery

 

Warszawa

Mieszkańcy stolicy mogą poszusować na Górce Szczęśliwickiej w Parku Szczęśliwickim. 
Trasa narciarska ma wysokość 44 metrów, posiada dwa wyciągi oraz została pokryta specjalną matą umożliwiającą korzystanie ze stoku przez cały rok. Żadne temperatury nie będą stanowić dla nas problemu. Możemy wybrać się na narty nawet w gorący letni wieczór :) Istnieje na miejscu możliwość skorzystania z pomocy instruktora oraz wypożyczenia sprzętu narciarskiego.

Poznań

W Poznaniu funkcjonuje ośrodek sportowy Malta Ski nad jeziorem Maltańskich. Na jego terenie znajdują się dwa stoki narciarskie – główny o długości 150 metrów przeznaczony dla bardziej doświadczonych narciarzy oraz mały wykorzystywany do nauki oraz dla dzieci. Do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi krzesełkowe i jeden talerzykowy. Stok jest czynny od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Na miejscu działa szkoła narciarstwa oraz snowboardu.

Gdańsk

W trójmieście nie znajdziemy stoków narciarskich, ale w pobliżu na Kaszubach mamy ich kilka do wyboru. 

Najbliżej znajduje się stacja narciarska Paczoskowo w Kosowie. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można pozjeżdżać po oświetlonym oraz sztucznie naśnieżanym stoku narciarskim. Do dyspozycji klientów są wyciągi: orczykowy oraz snowtubing. Na miejscu można wypożyczyć narty, deski snowboardowe oraz inne akcesoria.

Około 20 km dalej znajduje się wzgórze Wieżyca, na zboczach którego funkcjonują dwie stacje narciarskie: Koszałkowo oraz Kotlinka.

Koszałkowo jest największym ośrodkiem narciarskim na Pomorzu. Na jego terenie znajdują się dwa stoki narciarskie, aż osiem wyciągów (orczykowe, taśmowe i snowtubbing), szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu, punkt medyczny oraz restauracje. W tym przypadku oferta nie ustępuje ośrodkom  znajdującym się daleko w górach. 

Stacja narciarska Kotlinka posiada dwie trasy narciarskie. Jedna duża o długości 320 metrów oraz druga mniejsza – szkoleniowa. Dla najmłodszych przygotowano tor dla oponek. Przy stoku znajduje się karczma Bar Stare Sanki.

Kolejny w okolicy ośrodek narciarski znajduje się we wsi Trzepowo. Do dyspozycji gości są dwa wyciągi orczykowe, jeden szkoleniowy oraz kolejne dwa do snowtubingu. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, przedszkole narciarskie i bar.

W głębi Kaszub znajdziemy jeszcze jeden stok narciarski – Amelka. Trasa ma długość 260 metrów, zaś różnica wzniesień wynosi 33 metry. Przy stoku działa wypożyczalnia sprzętu oraz Grill-Bar. Po wcześniejszym umówieniu można skorzystać z kursu nauki jazdy prowadzonego przez doświadczonego instruktora.

 

Kamera na stoku

 

Bydgoszcz

Miasto należy do nielicznych w północnej Polsce, które posiada własny stok narciarski. Znajduje się on na terenie Leśnego Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, jest oświetlony oraz sztucznie naśnieżany. Różnica poziomów wynosi 42 metry. Na stoku utworzono trzy trasy o długości od 170 do 250 metrów. Na miejscu można skorzystać z pomocy licencjonowanych instruktorów oraz zjeść posiłek w punktach gastronomicznych.

Kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy znajduje się Magiczny Stok w Unisławiu z trasą o długości 400 metrów oraz różnicą wzniesień ok. 40 m. Na stoku utworzono trzy wyciągi narciarskie. Można skorzystać z wypożyczalni i serwisu sprzętu narciarskiego.

Gołdap

Na jednym ze Wzgórz Szeskich na południe od Gołdapi funkcjonuje Centrum Sportowo-Rekreacyjne Piękna Góra. Zalicza się do największych ośrodków narciarskich w północnej Polsce. Posiada 6 tras narciarskich oraz 5 wyciągów (krzesełkowy, talerzykowe i wyrwirączka). Różnica wzniesień wynosi do 80 metrów. Na terenie ośrodka znajduje się dodatkowo tor saneczkowy, snowpark, wypożyczalnia sprzętu i serwis oraz restauracja.

Giżycko

Na Mazurach pomiędzy Giżyckiem o Orzeszem znajduje się ośrodek narciarski Okrągłe. Posiada on trzy trasy narciarskie o długości od 300 do 700 metrów. Wszystkie trasy są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Przy stoku funkcjonuje szkoła narciarska, serwis oraz wypożyczalnia.

Kurzętnik

Ośrodek narciarski Kurza Góra  oferuje trzy trasy zjazdowe o długości od 550m do 900m przy różnicy wysokości wzniesień ok 60 m oraz jedną trasę szkoleniową. Na miejscu poza stokiem znajduje się Bike Park, kryte lodowisko, wypożyczalnia sprzętu, szkoła narciarska, kompleks tubingowy oraz restauracja.

Łomża

Ostatnim ośrodkiem narciarskim jaki chcielibyśmy zaprezentować jest Stacja Narciarska Rybno w pobliżu Łomży. Na jej terenie znajdują się trzy trasy narciarskie o łącznej długości 2300 metrów przy różnicy wzniesień wynoszącej 55 metrów. Do dyspozycji klientów są także trzy wyciągi narciarskie, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz punkt gastronomiczny. Istnieje możliwości skorzystania z usług instruktora nauki jazdy na nartach.

 

Mazury - stok narciarski

 

Zapewne to nie wszystkie ośrodki narciarskie w północnej i centralnej Polsce. Wybraliśmy te, które umożliwiają podgląd stoków na żywo przez kamery internetowe. Kamery z niemal wszystkich stoków na świecie można znaleźć na poniższej stronie:

https://www.worldcam.pl/kamery/tematyka/stoki-narciarskie

 


Autor: Redakcja WorldCam.pl

Komentarze
avatar
Anonimowe komentarze pojawią się po akceptacji moderatora. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny. Jeśli nie posiadasz konta, możesz je założyć w kilka sekund. Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz Polityką Prywatności portalu WorldCam.
 
Wortal WorldCam.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Użytkowników zawarte pod kamerami, w postach na forum oraz jakichkolwiek innych miejscach wortalu. Zastrzegamy sobie prawo blokowania, usuwania oraz modyfikacji komentarzy zawierających treści niezgodne z polskim prawem lub uznane jako obraźliwe.