WorldCam Cały świat w jednym miejscu

Północna Dalmacja – Co warto zobaczyć na żywo i przez Internet?

Północna Dalmacja – Co warto zobaczyć na żywo i przez Internet?

Kraina historyczna Dalmacja charakteryzuje się wyjątkowym wybrzeżem morskim powstałym w wyniku zalania gór znajdujących się w pobliżu linii brzegowej, co stworzyło unikalny krajobraz składający się z tysięcy wysp, cieśnin oraz malowniczych zatok. 

Taki wspaniały pejzaż w połączeniu z klimatem śródziemnomorskim przyciąga co roku miliony turystów poszukujących wypoczynku na plażach z lazurową wodą Adriatyku – od tych największych pełnych gwaru i zabawy po niewielkie plaże ukryte w kamienistych zatoczkach bezludnych wysp.

 

W tym artykule chciałbym przedstawić walory północnej części tej wspaniałej krainy znajdującej się mniej więcej w środkowej części chorwackiego wybrzeża nad Adriatykiem pomiędzy wyspą Pag a Splitem.

Wyspa Pag

Wyspa ma długość ok 60 km. Jest słabo zaludniona i pozbawiona całkowicie słodkiej wody. Występuje na niej wyjątkowy krajobraz niczym z księżyca lub Marsa. Osobom, które miały okazję odwiedzić Wyspy Kanaryjskie, Pag może kojarzyć się z Fuerteventurą, która jest równie pustynna. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest plaża Beritnica w pobliżu miejscowości Metajna.

Plaża Beritnica

W Metajnie znajduje się kamera internetowa:
https://www.worldcam.pl/kamery/europa/chorwacja/15610-pag-metajna-riva

Niestety za jej pośrednictwem możemy zobaczyć jedynie port w centrum. Marsjański szlak zaczyna się na wzgórzach widocznych w oddali.

Największe miasto wyspy nazywa się tak samo jak ona, czyli Pag. Mieszka w nim niecałe 3 tysiące mieszkańców. Miejscowość słynnie z niewielkiej, ale pięknej starówki, solanek oraz koronek igiełkowych wpisanych na listę UNESCO.

Stare Miasto w miejscowości Pag na żywo:
https://www.worldcam.pl/kamery/europa/chorwacja/16816-pag-glavni-gradski-trg

Z punktu widokowego na wzgórzu po zachodniej stronie rozpościera się wspaniały widok na miasto. 

Miasto Pag

Drugim największym miastem wyspy jest Novalja, która zdobyła dużą popularność wśród młodzieży dzięki pobliskim plażą, a zwłaszcza pełnej dyskotek plaży Zrće.  

Kamera w centrum:
https://www.worldcam.pl/kamery/europa/chorwacja/7944-pag-novalja

Na wyspę Pag prowadzi most o długości 301 metrów, wznoszący się 35 metrów nad poziomem morza.Ta wspaniała konstrukcja została tak zaprojektowana, aby wytrzymała silne podmuchy wiatru, które w tym miejscu wynoszą nawet ponad 190 kilometrów na godzinę.

Most Pag

Wszystkie kamery z wyspy Pag można znaleźć na poniższej mapie:

https://www.worldcam.pl/mapa/europa/576#10/44.4808302785626/15.319061279296877

Zadar

Zadar to największe miasto północnej Dalmacji zamieszkałe przez około 70 tysięcy osób. Starówka znajduje się na niewielkim półwyspie. Została uformowana w czasach rzymskich, z których pochodzi forum oraz ruiny na głównym placu miasta. W ich pobliżu znajduje się m.in. kościół Świętego Donata oraz katedra św. Anastazji.

Zadar

Zobacz kamery internetowe z Zadaru:
https://www.worldcam.pl/search?q=Zadar

Kanion Zrmanje

Niedaleko Zadaru znajduje się kanion rzeki Zrmanje, który zyskał popularność dzięki filmom o przygodach Winnetou. Malowniczo wijąca się rzeka wpadająca do zatoki Novigradsko More stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Dalmacji. Niestety w tej chwili brakuje kamer online w tym miejscu.

Zrmanje

 

Plaże w północnej Dalmacji

Dalmacja to nie tylko wspaniałe góry Welebitu, kaniony, wodospady w Park Narodowym Krka oraz przepiękne wyspy w Parku Narodowym Kornati. Jadąc na wakacje turyści poszukują również miejsc do leniwego wypoczynku, których w pobliżu Zadaru nie brakuje.
Do najsłynniejszych plaż należą Sakarun na wyspie Dugi Otok oraz plaże przy rozlewiskach wokół Ninu. Niedaleko znajdują się również czerwone plaże i klify na północy wyspy Vir. Kierując się bardziej na południe warto odwiedzić plaże Soline oraz tuż obok Dražica.

Soline Chorwacja

Zjeżdżając jeszcze niżej nie można ominąć wyspy Murter ze wspaniałą plażą przy półwyspie Riva Podvrške.

Riva Podvrške

Zobacz podgląd z kamer na wyspie Murter:

https://www.worldcam.pl/mapa/europa/576#13/43.808269740746574/15.64607620239258

Wybrzeże Chorwacji obfituje w tysiące mniejszych lub większych plaż. Każdy znajdzie coś dla siebie i nie ma możliwości opisania ich wszystkich w tym krótkim artykule. Polecam poszukiwanie swojego miejsca wypoczynku z wykorzystaniem map Google oraz portalu z kamerami. Warto zobaczyć przed wyjazdem jak wygląda cel podróży na żywo. Czasami zdjęcia znalezione w Internecie były wykonane wiele lat temu i nie odzwierciedlają już aktualnej sytuacji na miejscu.

Zobacz wszystkie kamery z Chorwacji.


Autor: Redakcja WorldCam.pl


 

Komentarze
avatar
Anonimowe komentarze pojawią się po akceptacji moderatora. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny. Jeśli nie posiadasz konta, możesz je założyć w kilka sekund. Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz Polityką Prywatności portalu WorldCam.
 
Wortal WorldCam.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Użytkowników zawarte pod kamerami, w postach na forum oraz jakichkolwiek innych miejscach wortalu. Zastrzegamy sobie prawo blokowania, usuwania oraz modyfikacji komentarzy zawierających treści niezgodne z polskim prawem lub uznane jako obraźliwe.