WorldCam Cały świat w jednym miejscu

Czym jest i jak działa rejestrator do monitoringu?

Czym jest i jak działa rejestrator do monitoringu?

 Rejestrator w systemie monitoringu pełni istotną rolę. Dzięki niemu możliwe jest jednoczesne zapisywanie obrazu nawet z wielu źródeł, jego bieżąca analiza, a także późniejsze odtwarzanie. Może stanowić również system do zarządzania kamerami. Nie każdy rodzaj nadzoru wizyjnego musi posiadać osobny rejestrator, choć w profesjonalnych rozwiązaniach to podstawa. Jaka jest definicja rejestratora w systemie nadzoru wizyjnego i w jaki sposób działa to urządzenie? Czym różnią się poszczególne rodzaje rejestratorów? 

Rejestrator do monitoringu – czym jest?

Z prostej definicji rejestratory do monitoringu to urządzenia rejestrujące na wybranym nośniku danych obraz, a często także dźwięk zbierany i przesyłany przez kamery. Rozwój technologii sprawił, że urządzenie obok tej najbardziej podstawowej funkcji może działać bardziej wszechstronnie, pozwalając na:

  • zdalne udostępnianie obrazu,
  • zarządzanie kamerami,
  • automatyczną inteligentną analizę obrazu – VCA,
  • obsługę alarmów,
  • inne funkcje programowe.

Dobry rejestrator do kamer (https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/rejestratory-ip.html) w systemie monitoringu IP to sprzęt dopasowany do specyfiki instalowanego systemu, pozwalający na bezpieczny zapis strumienia audio/video z pożądaną rozdzielczością i ilością klatek na sekundę.

Zasada działania rejestratorów do monitoringu

W zależności od typu monitoringu rejestrator obsługuje wybrane standardy transmisji danych. W przypadku rejestratorów starszego typu DVR strumień video doprowadzany jest do urządzenia z kamer przewodami. Tu ograniczona jest wprost ilość kamer poprzez ilość wejść urządzenia. Rejestratory sieciowe NVR, czy też rejestratory IP bazują zwykle na pojedynczym przewodzie sieciowym – ethernet, uzupełnionym czasem o komunikację bezprzewodową wi-fi. Obraz z kamer jest przetwarzany, poddawany zwykle kompresji i zapisywany na dyskach lokalnych. Alternatywną możliwością jest zapis danych video w chmurze. Oprócz tego rejestrator może obsługiwać funkcjonalność analizy obrazu, generowania alarmów, odtwarzania wideo, zdalnego dostępu. Możliwości urządzenia zależne są od modelu, wydajności i zaimplementowanych standardów. Wybierając rejestrator, kluczowe jest nie tylko uwzględnienie aktualnych potrzeb systemu monitoringu, ale także jego możliwej przyszłej rozbudowy.

Rejestrator do monitoringu IP – kluczowe parametry

Rejestrator powinien przede wszystkim odpowiadać standardom obsługiwanym przez kamery. Niektórzy producenci definiują własne systemy, przez co wymuszają wybór rejestratorów jedynie konkretnych marek. Wśród kluczowych parametrów dla rejestratorów wyróżnić można:

  • ilość obsługiwanych kamer,
  • wspierane standardy wizyjne i komunikacyjne,
  • maksymalna jakość i prędkość zapisu wideo (często uzależniona od ilości obsługiwanych jednocześnie kanałów),
  • ilość i standard obsługiwanych dysków,
  • wspierane rodzaje kompresji,
  • wsparcie dla sterowania kamerami PTZ,
  • podgląd zdalny, obsługa chmury,
  • rodzaje interfejsów – dostępnych złącz, form komunikacji.

Szczegółowe działanie rejestratorów uzależnione jest od posiadanych funkcji, jednak w każdym przypadku ich zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zgodnie z założeniami systemu, w którym się znajdują.

Rodzaje rejestratorów – jaki typ urządzenia należy wybrać?

Dobór rejestratora do monitoringu uzależniony jest przede wszystkim od specyfiki monitorowanej przestrzeni, ilości oraz standardu obsługiwanych kamer, a także indywidualnych potrzeb. Ekonomiczne rejestratory zapewniają podstawową funkcjonalność w przystępnych cenach. Mogą być częścią gotowego już zestawu rejestratora IP z kamerami. To rozwiązanie do domu albo niewielkich monitorowanych przestrzeni, niewymagających wysokiej jakości obrazu czy inteligentnych funkcji analizy obrazu. W rozległych obiektach komercyjnych konieczne jest zainstalowanie zaawansowanego rejestratora radzącego sobie z obrazem z wielu źródeł jednocześnie. Istotna będzie także możliwość obsługi dużej przestrzeni dyskowej, aby zapisywany obraz był odpowiedniej jakości, a jednocześnie pozwalał na dłuższą archiwizację.

 


Artykuł partnera:  eltrox.pl