Wycieczka objazdowa – jak wybrać ubezpieczenie?

Wycieczka objazdowa – jak wybrać ubezpieczenie?

Planujesz wybrać się na wycieczkę objazdową za granicę? To świetny sposób na poznawanie nowych miejsc. O czym natomiast warto pamiętać podczas przygotowań do wyjazdu? Między innymi o zakupie polisy ubezpieczeniowej. Jest to ważne szczególnie jeśli organizujesz wyprawę na własną rękę. Jak więc wybrać najlepszy pakiet ochrony? Sprawdź, co zdecydowanie powinien obejmować.

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ

Wiele osób, planując wycieczkę do krajów leżących w granicach Unii Europejskiej, wychodzi z założenia, że wystarczające zabezpieczenie stanowi karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taki dokument daje dostęp do opieki medycznej na terenie krajów wspólnoty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na jego podstawie można uzyskać jedynie najbardziej podstawowe świadczenia – niezbędną pomoc medyczną ratującą życie i zdrowie.

Jeśli wybierasz się w podróż, mając jedynie taką kartę, nie możesz liczyć na:

  • transport powrotny do kraju,
  • pokrycie kosztów ratownictwa,
  • pokrycie kosztów pobytu w szpitalu,
  • zakup leków,
  • leczenie specjalistyczne.

Za wszystkie wymienione wyżej usługi związane z opieką medyczną, będziesz musiał zapłacić sam, a warto wiedzieć, że te koszty mogą być w niektórych przypadkach naprawdę wysokie. Zdecydowanie lepiej wykupić więc polisę turystyczną. Jej cena, w porównaniu z wydatkami na podróż, jest niewielka, często wynosi około kilkudziesięciu złotych. Czy warto więc ryzykować?

Koszty leczenia w polisie turystycznej

Przed zakupem polisy warto się zastanowić, jaką ochronę powinno zapewniać ubezpieczenie. Możliwości jest wiele, a od tego, na jakie opcje się zdecydujesz, zależy to, w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc.

Oczywiście, im szerszy pakiet, tym wyższa składka. Nie zawsze warto jednak oszczędzać. Ceny polis turystycznych nie są wysokie, o czym możesz przekonać się, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i podróżnych od rankomat.pl. Dlatego dobrze jest postawić na taką ochronę, która rzeczywiście może się przydać.

Podstawą są koszty leczenia. Ubezpieczyciel da Ci do wyboru wysokość sumy gwarantowanej, która pokryje wszelkie koszty w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Jaką wybrać? Tutaj przede wszystkim warto wziąć pod uwagę ceny poszczególnych zabiegów na terenie krajów, które masz zamiar odwiedzić.

Rzecz jasna, nie musisz samodzielnie poszukiwać takich danych, ponieważ byłoby to bardzo czasochłonne. Dobrze jest jednak przyjąć, że suma ubezpieczenia kosztów leczenia na terenie UE może być nieco niższa, natomiast poza wspólnotą, w szczególności w USA i Kanadzie, powinna być znacznie wyższa. Wynika to z tego, że w wymienionych krajach opieka medyczna jest po prostu bardzo droga, szczególnie z punktu widzenia polskiego turysty.

Wycieczka objazdowa ze swojej zasady może obejmować kilka krajów. W takim przypadku trzeba więc poinformować ubezpieczyciela o przebiegu planowanej trasy, aby mógł uwzględnić w umowie każde z odwiedzanych państw. Jako główny cel dobrze jest wskazać kraj, w którym spędzisz najwięcej czasu.

Od czego jeszcze warto się ubezpieczyć?

O czym warto pamiętać poza kosztami leczenia? Podczas wycieczki objazdowej może Cię spotkać sporo nietypowych sytuacji, dlatego warto dobrze się zabezpieczyć na wypadek problemów. O tym, na co zwracać szczególną uwagę, przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/turystyka/wycieczka-objazdowa.

Jeśli zastanawiasz się, jak skomponować idealną polisę turystyczną, zadbaj o to, by znalazły się w niej takie elementy, jak:

  • NNW,
  • OC w życiu prywatnym,
  • Assistance,
  • koszty ratownictwa.

Natomiast jeśli wycieczka ma być połączona z uprawianiem danego rodzaju aktywności, można rozszerzyć polisę także o konkretne zabezpieczenie dla sportowców, np. ubezpieczenie narciarskie. Oczywiście im szerszy pakiet, tym wyższy koszt jego zakupu, jednak nawet bardzo bogate polisy wciąż nie stanowią dużego wydatku. Nie warto zatem ryzykować, tylko cieszyć się wyjazdem bez obawy o nagłe kłopoty w trasie. Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne może Cię uchronić przed bardzo wysokimi kosztami leczenia i ratownictwa, stratą bagażu lub sprzętu.

 


Artykuł partnera