MENU
2008-10-29 17:22:43

Teatr Pod Celą przedstawia: Siedem Twarzy

Zapraszamy na transmisję z przedstawienia teatralnego organizowanego w sali widzeń Aresztu Śledczego przy ulicy Południowej 5 w Lublinie, 29.10 o godzinie 17:30.


Teatr 'Pod Celą' rozpoczął swoją działalność w czerwcu 2007 roku, siedzibą Teatru jest Areszt Śledczy przy ulicy Południowej 5 w Lublinie. Autorem pojektu Teatr 'Pod Celą' jest reżyser Łukasz Witt-Michałowski, opiekunami Dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie - ppłk Zbigniew Drożyński, zastępca dyrektora - kapitan Tomasz Banach, psycholog - kapitan Waldemar Osowski oraz wychowawca ds kulturalno-oświatowych - por. Jacek Zwierzchowski . Teatr 'Pod Cela' zadebiutował w paŸdzierniku ub. r. podczas XII Lubelskich Międzynarodowych Konfrontacji Teatralnych wystawiając antyczną komedię 'Lizystrata' .


Spektakl 'Siedem Twarzy'


8 października br. Teatr zaprezentował widowni nowe przedstawienie, będące kompilacją scenek rodzajowych z życia środowiska żydowskiego, pt. 'Siedem Twarzy', według scenariusza jednego z osadzonych. Spektakl przeplatany dźwiękami muzyki klezmerskiej wykonywanej na żywo przez zespół Di Kuzine, wielokrotnego laureata festiwalów muzyki klezmerskiej. Elementy scenografii do przedstawienia wykonał Romuald Kołodziej, wykładowca Kolegium Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. W historię kultury i tradycji żydowskiej osadzonych wprowadził i konsultacji w tym kierunku udzielił Robert Hózman Mirza Sulkiewicz - organizator i Dyrektor Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej oraz Warsztatów Muzyki Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Opiekę artystyczną nad tym projektem roztoczył aktor i reżyser, twórca głośnego Teatru 'Pod Celą' Łukasz Witt-Michałowski, absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST Filia we Wrocławiu oraz Wydziału Reżyserii Teatralnej w Hessische Theaterakademie we Frankfurcie nad Menem, twórca m. in. spektaklu 'Tangen', przedstawienia opartego na motywach 'Głodu' Knuta Hamsuna w Teatrze Witkacego w Zakopanem i 'Pustyni' Takreda Dorsta w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a także spektaklu 'Kamienie w kieszeniach', nagrodzonego Grand Prix Festiwalu 'Kontrapunkt 2007' w Szczecinie i Aniołem Publiczności Wiosennego na Festiwalu Teatralnym w Bielsku Białej 2008. Jest też reżyserem wzbudzającego olbrzymie zainteresowanie spektaklu opartego na sztuce angielskiego skandalisty i brutalisty Marka Ravenhilla zatytułowanego 'Pool (No Water)', którego premiera odbyła się 14 września 2008 roku w Sali Nowej lubelskiego Centrum Kultury. Spektakl 'Siedem Twarzy' reżyseruje aktor młodego pokolenia Przemysław Gąsiorowicz, uczeń m. in. Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Stuhra i Krzysztofa Globisza. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, znany m. in. z ról w takich serialach, jak: 'Plebania', 'Kryminalni' oraz z szeregu epizodów w znanych serialach TV 'Magda M.', 'M jak miłość', 'Klan', 'Samo życie', 'Bulionerzy', a także przedstawienia teatralnego Monodram 'Gombrowicza - Typy', który oparty jest na fragmentach utworów Gombrowicza: 'Ferdydurke', 'Ślub', 'Kosmos', 'Operetka', 'Historia' i 'Dziennik'. W maju 2008 roku w ramach 'Nocy Kultury' w Lublinie, Gąsiorowicz zagrał z osadzonymi w Areszcie Śledczym sztukę i wyreżyserował sztukę Pierre`a Henri Cami pt: 'Zielony Kapturek'. Przemysław Gąsiorowicz pracował w Teatrze Nowym w Łodzi. Obecnie występuje na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W przedstawieniu występować będzie, oprócz wspomnianego Przemysława Gąsiorowicza, także pięciu osadzonych z Aresztu Śledczego w Lublinie, którzy własnym staraniem przygotowali także kostiumy do spektaklu teatralnego.


Drohobycz na Południowej


Spektaklowi towarzyszła bedzie wystawa prac malarskich o tematyce żydowskiej inspirowanych twórczością Brunona Schulza pt. 'Drohobycz na Południowej' autorstwa Bartłomieja Michałowskiego pt 'Powrót' , uczestnika kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, w tym przygotowywanej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli zatytułowanej: 'Lubelszczyzna - legenda i przyszłość'. Domeną tego autora - członka Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa - Okręgu Warszawskiego, współzałożyciela 'Kazimierskiej Konfraterni Sztuki', absolwenta UMCS w Lublinie jest malarstwo, głównie akwarela, Małgorzaty Leszczewskiej - Włodarczyk pt. 'Grafiki wg Schulza',Dietera Judt (Berlin) pt - 'Komiks'. Wystawa prac w areszcie ma już swoją tradycję. Poprzednio od maja do 25 sierpnia 2008 roku wystawiano dzieła absolwenta Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Janusza Oskara Knorowskiego.


'Siedem Twarzy' na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. 'Małego Księcia'


Po spektaklu odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. 'Małego Księcia' www.hospicjum.lublin.pl


Tekst opracowany został na podstawie informacji otrzymanych od por. Jacka Zwierzchowskiego, wychowawcy ds kulturalno-oświatowych w Areszcie Śledczym w Lublinie.['Siedem Twarzy'- na żywo]


Komentarze
avatar
Anonimowe komentarze pojawią się po akceptacji moderatora. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny. Jeśli nie posiadasz konta, możesz je założyć w kilka sekund.
 
avatar
21:43 27-12-2008 | IP Hash: 2ns6xpj
~kasia

byłam na tym przedsatwieniu w aeszcie sledczym .. naprawde profesjonalne wykonanie poprostu rewelacja
odpowiedz
avatar
19:13 29-10-2008
mm

Naprawdę fajne!
odpowiedz
avatar
18:39 29-10-2008
LapTop

Screen:

odpowiedz
Wortal WorldCam.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Użytkowników zawarte pod kamerami, w postach na forum oraz jakichkolwiek innych miejscach wortalu. Zastrzegamy sobie prawo blokowania, usuwania oraz modyfikacji komentarzy zawierających treści niezgodne z polskim prawem lub uznane jako obraźliwe.