Czwarta rewolucja przemysłowa trwa. Jak przeprowadzić firmę przez proces transformacji cyfrowej?

Czwarta rewolucja przemysłowa trwa. Jak przeprowadzić firmę przez proces transformacji cyfrowej?

Transformacja cyfrowa to droga, przez którą prawdopodobnie będzie musiała przejść każda firma produkcyjna, aby zachować konkurencyjność. Pytanie, które należy sobie postawić, nie brzmi: „Czy to robić?”, ale raczej: „Jak to zrobić?”, a dokładnie – „Jak zrobić to mądrze?”.

Czym jest przemysł 4.0?

Specjaliści rozróżniają cztery etapy rewolucji przemysłowej. Mechanizację, elektryfikację i cyfryzację większość w branży produkcyjnej ma już za sobą. Wyzwaniem, jakie obecnie czeka duże zakłady produkcyjne, jest transformacja cyfrowa i wkroczenie w fazę przemysłu 4.0.

Zakłada ona wykorzystanie w procesach produkcyjnych pracy ludzi i sterowanych cyfrowo maszyn, a także Internetu i technologii informacyjnych. Wszystkie te elementy są ze sobą powiązane: ludzie, maszyny oraz elementy systemu IT automatycznie wymieniają pomiędzy sobą informacje. Transformacja cyfrowa obejmuje cały proces produkcji: od złożenia zamówienia, poprzez dostarczenie komponentów, wykonanie produktu, aż po jego dostarczenie do klienta.

Zalety transformacji cyfrowej

Oto kilka korzyści ze wdrożenia założeń Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwie:

  • szeroki dostęp do informacji, niezależnie od miejsca i czasu,
  • większa elastyczność - możliwość tworzenia zindywidualizowanych produktów dla klientów,
  • łatwe zarządzanie procesem produkcji i zapasami materiałów, szybsze dostosowywanie się maszyn do realizacji nowych zleceń,
  • niższe koszty produkcji i większa konkurencyjność,
  • duży potencjał rozwojowy firmy dzięki połączeniu ze światem usług IT.

Rola wsparcia ekspertów w transformacji cyfrowej

W transformacji cyfrowej chodzi nie tylko o proste zastąpienie analogowych elementów produkcji cyfrowymi. Proces ten wiąże się ze zmianami we wszystkich obszarach działania firmy. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na wdrożenie przemysłu 4.0, korzystają najczęściej ze wsparcia ekspertów specjalizujących się w doradztwie cyfrowym.

Doradcy z takich firm, jak działający na rynku międzynarodowym GlobalLogic, lider w branży inżynierii oprogramowania z Doliny Krzemowej, uczestniczą we wszystkich etapach zmian. Ich atut to doświadczenie w usługach dla branży produkcyjnej, ale także świeże spojrzenie na procesy, którego może brakować menedżerom zatrudnionym na stałe. Doradcy przyglądają się całemu łańcuchowi wartości, proponując wdrożenie odpowiednich technologii cyfrowych i oprogramowania usprawniającego produkcję. Dzięki temu można podejść do zmian kompleksowo, łącząc elementy procesu produkcji w spójną całość.

 


Autor: GlobalLogic

 

Komentarze
avatar
Anonimowe komentarze pojawią się po akceptacji moderatora. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny. Jeśli nie posiadasz konta, możesz je założyć w kilka sekund. Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz Polityką Prywatności portalu WorldCam.
 
Wortal WorldCam.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Użytkowników zawarte pod kamerami, w postach na forum oraz jakichkolwiek innych miejscach wortalu. Zastrzegamy sobie prawo blokowania, usuwania oraz modyfikacji komentarzy zawierających treści niezgodne z polskim prawem lub uznane jako obraźliwe.